food pizza restaurant eating
Dieta

Węglowodany złe i dobre. Rola węglowodanów w organizmie


Nie wszystkie cukry negatywnie wpływają na nasz organizm. Węglowodany to związki organiczne zbudowane z wodoru i tlenu. Są najważniejszym, razem z białkami i tłuszczami, składnikiem pokarmów zawartych w naszej diecie.

Węglowodany można skategoryzować ze względu na dwie cechy: przyswajalność przez nasz organizm oraz ich budowę chemiczną. Ta pierwsza cecha decyduje o tym czy nasz organizm wykorzysta cukry do funkcjonowania organizmu, czy też nie. Wyróżnia się tu węglowodany przyswajalne (trawione przez organizm człowieka) oraz nieprzyswajalne określane jako błonnik pokarmowy czy włókna pokarmowe pl.wikipedia.org. Drugi podział odnosi się do budowy cukrów – czy są to proste cząsteczki (cukry proste, monosacharydy), czy złożone struktury (dwucukry – disacharydy  oraz wielocukry – polisacharydy).

Węglowodany proste to na przykład glukoza czy fruktoza. Wszystkie sacharydy z tej grupy łatwo rozpuszczają się w wodzie, są substancjami bezwonnymi, bezbarwnymi, na ogół posiadają słodki smak. Węglowodany złożone powstają w wyniku połączenia dwóch lub więcej cząsteczek cukrów prostych. Sacharydy te można dodatkowo podzielić na disacharydy (dwa połączone ze sobą cukry proste), do których zalicza się sacharozę, maltozę, laktozę oraz polisacharydy (kilka połączonych ze sobą cukrów prostych) takie jak skrobia, celuloza, glikogen.

Mimo iż o cukrach mówi się wiele złego, należy podkreślić ich ogromną rolę jaką pełnią w naszych organizmach. Sacharydy stanowią źródło energii. Jeden gram cukrów dostarcza 4 kCal. Glukoza jest zbawienna przy nagłym zmęczeniu i osłabieniu. Jej niedobór powoduje rozdrażnienie, senność i problemy z koncentracją. Ciekawym jest iż sacharydy wspomagają odchudzanie, poprzez regulowanie metabolizmu tłuszczów. Pamiętajmy iż w przypadku gdy ilość węglowodanów nie jest dostarczana w wystarczającej ilości tłuszcze nie ulegają całkowitemu spaleniu. Heparyna, związek zapobiegający krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych to także sacharyd (polisacharyd). Jednakże ważne jest by nie spożywać cukrów w nadmiarze ponieważ prowadzi to do nadwagi oraz chorób takich jak cukrzyca czy próchnica zębów. black latte

Które cukry są w takim razie dobre? Najzdrowszym źródłem są produkty zbożowe z grubego przemiału, które zawierają również błonnik pokarmowy, magnez, żelazo, cynk. Warto też sięgać po cukier zawarty w warzywach i owocach. Należy unikać nadmiaru cukrów zwartych w słodyczach czy w białym cukrze. W nagłych stanach zmęczenia a także podczas uprawiania aktywności fizycznej polecane są cukry proste, które szybko przekształcane są przez nasz organizm w energię. Węglowodany stanowią główne źródło naszego zapotrzebowania na energię. Powinny stanowić one 50-70% naszej codziennej diety.

Rate this post