man with dirty hand after eating box of chocolates
Dieta

Podstawowa przemiana materii (PPM) – co to jest


Każdy żywy organizm ma określone potrzeby energetyczne aby przeżyć. W przeciwieństwie do roślin, energii nie jesteśmy w stanie pobrać z promieni słonecznych. Organizmy zwierzęce zatem muszą się odżywiać, aby zaspokoić potrzeby energetyczne ustroju. Jeżeli przyjmiemy do organizmu więcej energii niż potrzebujemy, energia ta zostanie przekształcona i odłożona  w postaci tkanki tłuszczowej. W przypadku niedoboru energii z pokarmu, organizm będzie zmuszony do zaczerpnięcia jej ze zgromadzonych rezerw.

Potrzeby energetyczne związane z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu łączą w sobie pojęcie podstawowej przemiany materii skąd. Podstawowa przemiana materii to tak zwany podstawowy metabolizm. Definicja mówi, że jest to „najniższy poziom przemian energetycznych, warunkujący dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych”.  Aby organizm i wszystkie jego układy mogły działać na najniższym, podstawowym poziomie, potrzebują pewnej ilości energii.

Podstawowa przemiana materii zaspokaja takie funkcje życiowe jak oddychanie, krążenie, utrzymywanie stałej temperatury ciała, budowa i regeneracja tkanek i komórek. Jest ona mierzona w stanie spoczynku, na czczo, w pozycji leżącej i pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 12 godzin badana osoba nie przyjmowała używek w postaci papierosów, kawy czy herbaty. Wysokość PPM jest zależna od kilku czynników: wzrostu i masy ciała, wieku, płci dobrze.

Osoby wyższe i cięższe będą miały większą podstawową przemianę materii. W metabolizmie podstawowym są to różnice rzędu około 120 kcal/24h. Jeśli chodzi o wiek, to ze względu na wysokie tempo budowy tkanek największe zapotrzebowanie na energię wyrażone na każdy kg masy ciała, jest w pierwszych dwóch latach życia. Następie maleje, by w okresie dorastania znowu wzrosnąć. Znacząco obniża się w wieku 65-70 lat pl.wikipedia.org. Czynnik płci  wynika głównie z różnicy w składzie ciała kobiety i mężczyzny. Potrzeby energetyczne kobiet z reguły są nieco mniejsze ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Innymi czynnikami wpływającymi na PPM są aktywność fizyczna, stan zdrowia, stan odżywienia organizmu oraz czynniki genetyczne.

W sieci i literaturze dostępne są wzory i kalkulatory na obliczenie podstawowej przemiany materii, które pomogą nam określić ile kcal tak naprawdę potrzebujemy aby nasz organizm mógł poprawnie funkcjonować?

Rate this post