bodybuilder woman in the gym
Aktywność fizyczna

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie człowieka?


Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna, czyli wszelkiego rodzaju ruch pozytywnie wpływa na nasze organizmy. Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy na co dokładnie wpływa wprawiając nasze ciała w ruch.

  • Po pierwsze aktywność fizyczna odpowiada za dobry stan naszego układu krążenia. Regularne ćwiczenia prowadzą do zwolnienia spoczynkowej częstości skurczów serca, czyli obniżenia naszego tętna. Dodatkowo zwiększa się objętość wyrzutowa serca, a przepływ krwi przez narządy i tkanki zostaje poprawiony kto. Kolejną zaletą jest obniżenie poziomu frakcji złego cholesterolu LDL, odpowiadającej za powstawanie miażdżycy. Im częściej uprawiamy sport tym nasz organizm wykazuje większe przystosowanie do dużej aktywności oraz wytwarza możliwości rezerwowe.
  • Po drugie sport wpływa na układ ruchowy i kostny. Podczas regularnego wysiłku nasz organizm nie wymaga już takiego nakładu energii pl.wikipedia.org. Poprawia się kondycja mięśni a ruch pozwala nam utrzymać prawidłową postawę ciała oraz zapewnić odpowiedni wzrost masy kostnej i jej mineralizację.
  • Po trzecie aktywność fizyczna doprowadza do wzrostu pojemności życiowej płuc. Wymiana gazowa zachodzi łatwiej a my nie odczuwamy uczucia duszności przy większym wysiłku fizycznym. Tak właśnie wpływamy na nasz układ oddechowy.
  • Po czwarte, regularny ruch przyspiesza metabolizm, ćwicząc chociaż kilka razy w tygodniu po 30 minut (szybki spacer, bieganie, basen, zajęcia fitness, rower, rolki) możemy łatwo spalić nadmiar kalorii pl.wikipedia.org. Dzięki temu zjedzone w ciągu dnia nadprogramowe kalorie pójdą w zapomnienie, a my możemy cieszyć się smuklejszą sylwetką.
  • Po piąte, wzmacniamy naszą odporność oraz co pewnie każdy uprawiający sport zauważył  –  wydzielanie się ogromnej ilości endorfin (nazywanych często hormonami szczęścia). Daje nam to kolejną korzyść – pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną.

Rate this post