raspberries to help reduce body weight
Zdrowie

Błonnik pokarmowy – zbawienny składnik naszej diety


Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) to węglowodan nieprzyswajalny pochodzący z roślin, które są oporne na działanie enzymów trawiennych znajdujących się w przewodzie pokarmowym człowieka. Działanie błonnika pokarmowego jest różnorodne, aby jednak mógł on się przyczynić dla naszego organizmu niezbędna jest woda.

Istnieją dwa rodzaje włókien – rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne w wodzie

Błonnik nierozpuszczalny w wodzie to na przykład celuloza. Odgrywa on istotną rolę w pracy przewodu pokarmowego. Powoduje zwiększone wydzielanie hormonów przewodu  – gastryny, która trawi białka https://pediatrics.aappublications.org/content/103/3/e26. Dodatkowo wpływa na zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych. Błonnik pokarmowy drażni ściany jelita grubego co powoduje jego wzmożoną perystaltykę oraz pobudza żucie i wydzielanie śliny, która działa ochronnie na zęby.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie, który obecny jest głównie w suchych nasionach roślin strączkowych oraz niektórych owocach i warzywach, wychwytuje w jelitach toksyczne związki powstające podczas trawienia i nie pozwala by nasz organizm je wchłoną – odtruwa nasze ciało. Korzyści, które niosą nam te cukry to także zwiększenie wydalania tłuszczów ze stolcem oraz obniżenie stężenia cholesterolu we krwi pl.wikipedia.org. W przewodzie pokarmowym człowieka błonnik pełni istotną rolę poprzez zwiększanie objętości treści pokarmowej dzięki wchłanianiu wody.

Błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom i rakowi jelita grubego. Co ważne obniża on także ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Powyżej wymienione zalety świadczą o tym iż błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka, a szczególnie w diecie osób chorych na cukrzycę, miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze. Błonnik  jest bardzo przydatny w odchudzaniu wszystko! Nie wszystkie cukry negatywnie wpływają na nasz organizm. Węglowodany to związki organiczne zbudowane z wodoru i tlenu. Węglowodany to związki organiczne zbudowane z wodoru i tlenu

Rate this post